top of page

הספר "משפחה אוהבת: המדריך ליצירת קרבה רגשית"    

כריכה1.png

הורים רבים נמנעים מלהודות שלא קיבלו מספיק אהבה, תמיכה ויחס מצד הוריהם בשנות ילדותם. הם לא מכירים את עצמם, לא מודעים למעלותיהם ולמגרעותיהם, ומתקשים להביע את מחשבותיהם ורגשותיהם. לצערי הרב, בלא מעט משפחות חסרה הקירבה הרגשית, ואם לא לנקוט באמצעים המתאימים לשינוי תמונת מצב, עם הזמן יהפוך לסיפור משפחתי קבוע החוזר על עצמו בכל דור ודור. זאת משום שכל אדם, באופן בלתי מודע, מעתיק ומשליך על קרוביו – על הבעל/האישה/הילדים – את כל אשר חווה בילדותו המוקדמת.

אולם אני מאמינה שכל דבר ניתן לשינוי. בקליניקה שלי אני לעיתים פוגשת אנשים שאפילו בגילם המופלג מצליחים לשנות את תפישת עולמם האישית, ואת תפישת עולמו של האחר. איכות חייהם משתפרת משמעותית. אותם האנשים נרגעים, לומדים לקבל את עצמם כפי שהם: אדיבים, כועסים, עצבניים, נחמדים, בעלי חוש הומר וחוסר סבלנות, ורק לאחר מכן יש באפשרותם לקבל ולאהוב את האחר.

בעבר הייתי בטוחה שאדם המשתוקק להשתנות חייב לעבור משבר מטלטל, אובדן או טיפול ארוך טווח. אך לצערי הרב, אנשים רבים נמנעים מלפנות לטיפול הפסיכולוגי, בעוד שהאירועים שעברו עשויים לגרום להשלכות מזיקות ומרחיקות לכת, שמקשות על ההתמודדות העצמית.

אני מרגישה שנפלה בחלקי הזדמנות פז להעביר לכם באמצעות הספר, את הקסם והשינוי לטובה שנגרם בזכות הטיפול המשפחתי, ובכך בסופו של דבר לשפר באופן ניכר את איכות חייכם.

באהבה,

ילנה גלוזמן

 

בתקופה הנוכחית, על רקע סיום משבר הקורונה, אנחנו מרבים לחשוב על הילדים – איך הם עברו את התקופה הזו, איך עמדנו מולם, אילו זיכרונות או טראומות יישארו להם. אלא שאנחנו קצת שוכחים את הבסיס לכל זה, ובעצם את הבסיס לכל ההורות שלנו: אנחנו. משום שאיך שאנחנו מרגישים מול העולם ומול עצמנו ישפיע בהכרח על אופן ההורות שלנו, ומשם באופן ישיר גם על ילדנו.  

בגלל זה הספר של ילנה גלוזמן, "משפחה אוהבת", הגיע אלי בדיוק בזמן. בהתחלה הייתי סקפטית – מה עוד אפשר ללמד אותנו על הורות כשיש כל כך הרבה מייעצים מסביב? אבל הספר של גלוזמן הצליח לחדש לי דווקא בגלל שהוא מתחיל מחזרה לאחור – לאיך שאנחנו היינו כילדים, אילו אנשים גדלנו

להיות בעקבות הנחות שגויות שביססנו על עצמנו ואיך היום אנחנו נותנים לאותן הנחות להוביל את מי שאנחנו ואת ההורות שלנו.

גלוזמן היא מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, מטפלת EMDR מוסמכת ובעלת תואר שני בפסיכולוגיה חינוכית יישומית וייעוץ חינוכי. עוד בשנים הראשונות לעבודתה כיועצת חינוכית בבתי ספר יסודיים ותיכוניים, למדה להעריך את ההשפעה הרבה של המשפחה על הילד. בהמשך היא עבדה בשירות הציבורי (בין השאר במכון ת.ל.ם), וכיום מקבלת בקליניקה הפרטית משלה באשדוד.

את ספרה היא כתבה בעקבות המפגשים בקליניקה, ובהתאם הוא מלווה בדוגמאות וכן בתרגילים מעשיים רבים, שהופכים את חוויית הקריאה לסוג של טיפול אקטיבי, שמצריך נכונות לצלול אל תוך העבר, גם לרגעים לא פשוטים, במטרה להיכנס שוב אל ההורות בצורה מודעת יותר, שלא פועלת באופן אוטומטי, אשר לא בהכרח תואם לאמות המוסר שלנו, לערכים שלנו או לרצונות שלנו. תרגיל שאהבתי במיוחד, למשל, היה בחינה של איזו דמות ספרותית אהבתי כילדה, משום שלדבריה של גלוזמן, האהבה שלנו לדמות בילדות נובעת מהזדהות עם אחת או יותר מהתכונות שלה – גם אם כילדים לא יכולנו להבחין בכך, או שהסובבים שלנו לא ראו בכך. החזרה אל אותה הדמות תאפשר גם חזרה לתכונות או ליכולות שטמונות בנו מבלי שניתן להן ביטוי. אחר כך היא מציעה לעשות את אותה בדיקה גם עם ילדנו, כדי לראות מה הם חושבים על עצמם, איך זה מתיישב עם מה שאנחנו חושבים עליהם, ואיך ניתן להעצים אותם דרך המידע הזה. 

אני מצאתי שכל התרגילים והדוגמאות עוזרים להשתחרר מאותן הנחות יסוד שגויות שיש לנו על עצמנו ועל ילדנו, לחשוב מחדש אילו מין הורים אנחנו רוצים להיות, לקחת יותר שליטה על ההורות שלנו, ולהפסיק להיות עלה נידף לכל מיני מחשבות או עצות שאנחנו מלקטים מסביב או מהרשת. להקשיב לעצמנו, לקבל החלטות שנובעות מהתפיסות ומהערכים שלנו, ולהאמין ביכולות שלנו כהורים. דווקא עכשיו יותר מתמיד. 

מתוך האתר eserplus.net

"ספר מצוין, מאוד אהבתי. חבל שלא קראתי אותו כשילדיי היו קטנים, אולי הייתי מגדלת אותם אחרת. קניתי אותו לכל כלותיי".

רינה

מתוך האתר סטימצקי

ממש אהבתי את הספר! ממליצה בחום!

ריקי

מתוך האתר "עברית"

מאוד נהניתי במהלך הקריאה. אין ספק שמדובר באשת מקצוע, עזרת לי מאוד, תודה רבה.

133 

מתוך האתר "עברית"

תודה רבה על הספר!! הספר מקסים ותורם מאוד

רוזה מאתר יוטיוב

היי, חשוב לי להגיד לך! קניתי את הספר שלך אני קראתי כבר הרבה מהספר והספר פשוט מעניין! ואני באמת מרגישה שאני והבן שלי מתקרבים יותר!

מורן

הספר של ילנה גלוזמן הינו קל ונעים לקריאה אך יחד עם זאת מצליח לגעת במקומות עמוקים שעומדים בבסיס הקשר שלנו עם האנשים הכי קרובים לנו.

בהיותה מטפלת משפחתית וזוגית בעלת ניסיון ארוך שנים, ילנה מציעה חוויה שהיא הרבה מעבר להעשרה שבקריאה. הספר מזמין את הקורא לשיחת נפש פנימית לגבי טיב הקשר שהוא מקיים עם ילדיו, הוריו, בני ובנות זוג. שאלות שמשולבות בספר באופן טבעי ונינוח מביאות לתובנות עמוקות ומפתיעות בעזרתן הקורא מחדש את עמדתו בקשרים עם האנשים הכי יקרים לו. בעזרת הספר עובר הקורא תהליך שלוקח אותו למסע אל בסיס הקשר שלו עם הדמויות המשמעותיות בילדותו ומאפשר לו להרגיש איך נוצרו דפוסי ההתקשרות המשפיעים על היחסים שלו עם בני משפחתו בהווה. בתהליך הקריאה, לומד הקורא כיצד לפרוץ מחסומים ולייצר איכות מחודשת ביחסי משפחה, כיחסים המבוססים על בטחון, קרבה והערכה. הספר מומלץ לקריאה לציבור הרחב ולכל אדם המעוניין לבחון את עמדתו בקשר עם היקרים לו ולהעמיק בקרבה שהוא מציע להם. מטפלים המגיעים מתחומי הטיפול השונים יהנו גם הם מהקריאה ויזכו בזווית ראיה מחודשת על היחסים בין בני המשפחה. כמו כן ספר זה עשוי להועיל לאנשים הנמצאים כבר בטיפול משפחתי וזוגי כגורם נוסף המסייע לתהליך הטיפולי."

ג'וליה רבין – מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת

"אני מאמין כי הספר של ילנה גלוזמן חייב להגיע לכל בית ובית! כפי שבעבר הלא רחוק הורים רבים נעזרו בהמלצות של דר' ספוק בחינוך ילדיהם, כך גם היום הספר של גלוזמן הינו תגלית בעיניי. הספר מסייע להבנת מערכות יחסים בין ההורים ובין הורים לילדיהם. מומלץ בחום!"

דר' מרק ביילין MD, PhD

"הספר "משפחה אוהבת: מדריך ליצירת קרבה רגשית" הדהים אותי בפשטותו וביכולתו לתרום הן לקהל הרחב והן לקהל המטפלים. הייחודיות של הספר הינה בכך שלא מדובר רק בחומר תאורטי אלא ישנם בתוכו מגוון דוגמאות לפעילות עם בני משפחה במטרה להבין, ללמוד לתקשר, ליצור קירבה ולשפר את היחסים במשפחה. מדובר בספר מקצועי, בו ניכרים נסיון וידע רב של המחברת. הנושאים שבספר לא זרים לאף משפחה וזה מה שהופך אותו לספר כה נחוץ ושימושי עבור קהל קוראים רחב".

מאיה גור – עובדת סוציאלית, msw

"הספר ממש הפתיע אותי. התחלתי לשים לב שאני באמת מתנהג לפעמים באופן אוטומטי, כמו רובוט. עושה בדיוק את אותם דברים שלימדו אותי בילדות מבלי לחשוב עליהם פעמיים. לאחר שקראתי את הספר, הייתה לי תחושה שתפישת העולם שלי משתנה. אהבתי בעיקר במהלך הקריאה לעבור על שיחות המטפלת עם מטופליה. בחלקן ראיתי את עצמי. הדבר עורר בי רגשות קצת מעורבים. אני חייב לציין שלפני הספר זה, לא התייחסתי ברצינות למקצועות טיפול למיניהם, בוודאי שעכשיו אני רואה את זה אחרת. התחלנו לבצע תרגילים אני ואשתי לשיפור קרבה רגשית. בינתיים ההרגשה נעימה, שונה. היחסים במשפחה השתפרו. אני רק מקווה שזה יחזיק מעמד לעוד הרבה זמן. חד משמעית ממליץ מאוד לקרוא את הספר! אני בטוח שזה יעזור לאנשים רבים".

ניק סבין

אנו כהורים מוקירים תודה לילנה על כתיבת הספר שהעניק לנו הרבה כלים וידע לשיפור חיי המשפחה שלנו. ילנה פונה לקהל ההורים בשפה ברורה ובמילים פשוטות, פורשת בפניהם תורה שלמה של אושר משפחתי. הספר שופע דוגמאות ותרגילים וכך בונה באופן שיטתי, אך לא אקדמי ומעיק, ארגז כלים ליישום מידי. כאנלוגיה לסיסמה של רשת בינלאומית לחומרי עיצוב ובניין הספר פועל בשיטה "תיצור אושר משפחתי במו ידיך"..., ותיהנה מהתהליך ותקטוף את פירותיו. מומלץ בחום לכל הורה החפץ באושר לילדיו ולא פחות חשוב - לעצמו!"

דר' יבגני ופאינה ציפרמן

"

"הספר מאוד מעניין ועוזר לפתח חשיבה מחוץ לקופסא. אני מרגישה שהספר העשיר את ידיעותיי ושדרג את הקשר שלי עם בני משפחתי. מודה מאוד למחברת הספר וממליצה בחום לכל אותם אנשים שחווים תסכול ואף ייאוש מיחסיהם שנוצרו בתוך משפחתם".

דיאנה רסקין

 

 

 

 

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Pinterest Social Icon
  • Instagram Social Icon
bottom of page